Супутниковому інтернету Starlink загрожує провал, якщо SpaceX не впорається із рушійною кризою

Днями Ілон Маск зізнався, що у його космічних проектах є слабкі місця та навіть прорахунки, наслідки яких можуть стати катастрофічними для компанії SpaceX. Головним прорахунком стали проблеми із введенням в експлуатацію космічних кораблів Starship. Затримки з цією програмою потягли за собою зрив темпів розгортання супутникового інтернету Starlink і весь цей ланцюг подій поставив компанію на межу банкрутства.

Одна з причин зриву програми Starship полягає у проблемах із виробництвом двигунів Raptor, які компанія або не може випускати в достатньому обсязі, або за економічно вигідною ціною. Існує також можливість технічної невідповідності двигунів заявленим умовам експлуатації. Подробиць Ілон Маск не наводить, але звільнення з компанії провідних керівників та спеціалістів натякає на серйозні проблеми з рушійними установками.

Проблема з ракетами безпосередньо почала чинити негативний тиск на програму Starlink. Перша версія телекомунікаційних супутників, які ракета-носій Falcon 9 пакунками виводила на орбіту, не може забезпечити достатню пропускну здатність для підключення до мережі сотень тисяч та мільйонів абонентів. На сьогоднішній день запуски Falcon 9 вивели в космос близько 1800 супутників, а їх кількість необхідно довести мінімум до 12 тис. На початку цього року частота запусків Falcon 9 за програмою Starlink склала в середньому 9 днів, хоча в другій половині року частота запусків різко знизилася.

З літа компанія почала відправляти на орбіту супутники зв’язку версії 1.5. Нові апарати були озброєні лазерним зв’язком для встановлення каналів передачі даних один з одним, що підвищило б швидкість роботи мережі та знизило затримки. Ще сильніше пропускну здатність підвищили б супутники версії 2.0, запуск яких очікується цього чи наступного року. Проблема тільки в тому, що Starlink 2.0 важчий і об’ємніший Starlink 1.0 і 1.5, і головна частина Falcon 9 не здатна вмістити їх так само ефективно як в об’ємі, так і за допустимою вагою корисного навантаження.

Супутники Starlink 2.0, зізнається Ілон Маск, набагато сильніші з економічного погляду, ніж супутники Starlink 1.0 (він відверто називає Starlink 1.0 фінансово слабкими), але без початку регулярних польотів Starship супутники Starlink 2.0 запускати буде ще невигідніше, ніж сьогодні це відбувається із запуском Starlink 1.0. При цьому треба пам’ятати, що компанія запускає власні супутники, а не платить втридорога за послугу третій стороні.

У планах Starlink розглядався варіант багаторазового збільшення випуску абонентських терміналів. Сьогодні компанія випускає приблизно 260 тисяч терміналів на рік. Щоб підключити до мережі супутникового інтернету мільйони абонентів та жити з мільярдним прибутком на продажу послуги, випуск терміналів має бути доведений до мільйонів одиниць на рік. Це розширення потребує великих вкладень.

Наступний рік стане роком випробування для SpaceX та програми Starlink. Тон та настрій очікуванням задасть перший стрибок на орбіту прототипу Starship SN20, який очікується у січні 2022 року. До цієї події, якщо нічого не зміниться, залишилося не так багато часу. Чекаємо з нетерпінням.

Джерело: https://cutt.ly/OYtJxOy