Facebook банить українські акаунти за пости про війну. Які є варіанти обійти «антивоєнну» модерацію

Блокування українських акаунтів у Facebook, Twitter, TikTok – проблема з перших днів російського вторгнення. Надійного офіційного вирішення не існує, але за понад дев’ять місяців війни з’явились обхідні шлях.

Після 24 лютого соцмережа створила Центр спеціальних операцій (Special Operations Center). У Meta його називають ще однією лінією захисту від дезінформації, що дозволяє швидше видаляти контент, який порушує стандарти й правила спільноти. Інших деталей немає.

«Ми працюємо з понад 90 партнерами з перевірки фактів більш ніж 60 мовами, щоб переглядати та оцінювати точність вмісту», – йдеться у відповіді для Forbes. У компанії стверджують, що збільшили фінансування для українських партнерів із фактчеку, не уточнюючи їхню кількість та суми. Співпрацю з модераторами, які працюють із Москви, заперечують.

В інших соцмережах не ліпше – запущене Мінцифрою англомовне видання UNITED24 Media отримало від Twitter тавро state affiliated media. Його автоматично присвоюють державним ЗМІ країн, що мають проблеми зі свободою слова. «Ми не попадаємо у стрічку, нас ігнорують алгоритми й існуємо лише тому, що робимо вірусний контент і нас шерять», – говорить генеральний продюсер UNITED24 Media Валентин Панюта.

Соцмережі намагаються захистити користувачів, які приходять на платформу за емоціями й розвагами, вважає він. «Але у Twitter це виглядає як політичне переслідування, бо ця соцмережа існує якраз для обговорення таких тем», – вважає Панюта.

В середині грудня команда UNITED24 Media перша помітила, що у Twitter зникла можливість верифікуватися за українським номером. Цей твіт побачило 5 млн користувачів, і функцію повернули вже наступного дня.

Робота алгоритмів Twitter, яким віднедавна володіє Ілон Маск, не розкривається. Два тижні тому новий власник майданчика скасував будь-яке блокування акаунтів. Але 15 грудня виявилося, що Twitter заблокував облікові записи авторів Washington Post, New York Times, Mashable та інших світових ЗМІ, які писали про Маска. Представник компанії пояснив цей бан новим правилом модерації.

З-поміж п’ятірки найпопулярніших соцмереж найбільш драконівська модерація у китайської TikTok, каже Олексій Тараненко, який відповідає за соцмережі UNITED24 Media. Тут медіа регулярно ловить бани. «Це розважальна соцмережа, вони не дуже люблять політичний контент», – говорить Тараненко. Що із цим можна вдіяти?

Традиційний спосіб вийти з бану – подати офіційну заявку та самотужки спілкуватися із модераторами. Винахід воєнного часу – звертатися по допомогу до української «діаспори» в Meta напряму. Співробітники роблять внутрішні звернення, які можуть розглянути швидше, ніж просто запит від користувача.

Заблокована «Українська правда» спробувала отримати допомогу офіційно – через спеціальний відділ news partnerships у Meta. Але марно. «Після того як я написав усім контактам, які маю в Meta, сторінку без будь-яких пояснень повернули на попередній рівень», – розповів Боборикін. Замість червоного УП отримала мʼякший – жовтий статус із частковим обмеженням монетизації.

Український розробник, який працює у Meta, допоміг повернути після видалення сторінку Kyiv Not Kiev, розповідає кураторка проєкту Тетяна Гайдук. Він теж надіслав внутрішній запит. Поспілкуватися із Forbes він відмовився навіть на правах анонімності.

Та останнім часом і цей метод дає збій – Meta звільнила понад 11 000 співробітників – близько 13% штату. «Самі працівники не можуть отримати від модераторів жодної відповіді», – каже Зацаринна, яка теж випробувала можливості «українського лобі в Meta».

Наприкінці липня Мінцифра спробувало вирішити проблему так званою Twitter-дипломатією. У листі до президента з глобальної політики Meta Ніка Клегга міністерство просило покращити процеси модерації українського контенту і поділитися списком правил, якими керуються в компанії. Особливих результатів це не дало – блокування тривають і досі.

Нині Мінцифра й Meta шукають нове рішення проблеми. «Це буде більш інтенсивна співпраця щодо обмеження контенту», – без деталей розповідає Мороз з Nadiyno. До дискусії залучать представників громадянського суспільства, каже він.

Джерело: http://surl.li/eculm