Через відключення Flash залізнична мережа цілого міста в Китаї вийшла з ладу на добу

Досить рідко проходить без проблем і турбот заміна старих технологій на нові.  Найчастіше виникають інциденти.  Зараз, коли Adobe блокує Flash по всьому світу, у багатьох компаній і державних організацій з’являються проблеми.

Adobe Flash (раніше – Macromedia Flash або просто Flash) – мультимедійна платформа компанії Adobe Systems для створення веб-додатків або мультимедійних презентацій.  Використовувалася для створення рекламних банерів, анімації, ігор, а також відтворення на веб-сторінках відео-і аудіозаписів.

Підтримка Adobe Flash була припинена 31 грудня 2020 року.  З 12 січня 2021 року під час спроби запуску swf-файлу  через Adobe Flash Player, замість нього буде завантажена лише кнопка, яка веде на сторінку Adobe з інформацією про закінчення життєвого циклу платформи.

В китайському місті Далянь з населенням 4,4 млн осіб , на цілу добу була відключена мережа залізниці, оскільки більшість сервісів працювали саме на Flash.  Китайці, звичайно, за 24 години ніяк не могли модернізувати свою мережу, незважаючи на відому всім працездатність.  Довелося встановлювати стару версію Flash Player на всі комп’ютери, які підтримували роботу залізничної мережі міста.

Чому так вийшло?

В цілому, через принцип «працює – не чіпай».  Його використовують не тільки вітчизняні, а й зарубіжні інженери.  Так, Adobe почала попереджати про проблеми задовго до відключення, але інженери залізничної мережі Даляня, ймовірно, сподівалися, що все обійдеться.

Але, оскільки сайт і сервіси залізниці міста, які використовувалися для продажу квитків, публікації розкладу поїздів та інших послуг, працювали виключно на Flash – це перетворилося в кошмар пару тижнів назад (про інцидент стало відомо недавно).

12 січня 2021 року компанія Adobe почала блокувати Flash-контент по всій глобальній мережі, тоді стався збій в системі розкладу і бронювання квитків в китайському місті.  Населення цього міста майже 5 млн осіб. Тому зрозуміло, наскільки проблемним стало 12 січня для співробітників залізниці і пасажирів.

Як все почалось.

Перший дзвінок співробітникам залізниці Даляня надійшов о 8:15 ранку 12 січня.  Після цього почався справжній шквал дзвінків.  Але і без них у співробітників було чим зайнятися, оскільки до внутрішнього сайту також не можна було підключитися.

Китайці швидко знайшли вихід – молодці. Вони вирішили встановити на всі ПК більш старіші версії Flash Player, в яких не було таймера відключення.  У новій версії він був встановлений компанією Adobe, яка попереджала про це багато разів.

Через деякий час китайці налагодили цілий конвеєр із співробітників.  Вони розділилися на дві команди – програмну і апаратну.  «Програмна» команда займалася перевстановленням Flash-плагіна на резервних комп’ютерах, а «апаратна» заміняла працюючі сервери із застарілим плагіном на резервні сервери, з уже знесеним новим плагіном і встановленим старим.  Цим команди займалися близько 20 годин.

Проблему вдалося вирішити лише о 4:30 ранку наступного дня.  Всі сервіси залізниці знову запрацювали, хаос вдалося нівелювати.  За словами співробітників компанії, ніхто не скаржився, вся команда працювала «як одна людина».

Ця історія, від самого початку була опублікована в китайських ЗМІ, а потім спростована новими публікаціями, при цьому старі були видалені.

Чи можна було уникнути проблем?

Взагалі так, оскільки ще в 2015 році компанія Adobe розпочала інформаційну кампанію з підготовки користувачів, включаючи корпоративних,  до відмови від Flash.  Планувався поступовий перехід на HTML5, причому в 2017 році Adobe заявила про намір відмовитися від Flash.

Великі компанії почали «відкат» майже відразу після заяви Adobe.  Так, корпорація Google поступово відключала технологію в своєму браузері, починаючи з грудня 2016 року.  Хоча, остаточно компанія відмовилася від Flash лише 31 грудня 2020 року.

Працювала в цьому напрямку і Microsoft, яка теж стала поступово відключати підтримку Flash в своїх браузерах з 2016 року.  Повністю компанія прибрала технологію в Edge і Internet Explorer в 2019 році.  Залишалася ще нова версія Edge на базі Chromium – але тут, зі зрозумілих причин, відмова була реалізована одночасно з Google.

Opera і Firefox відключили Flash 1 січня 2021 року.

Сама ж компанія Adobe встановила «таймер» на 31 грудня 2020 року.  Виходить, що у користувачів і компаній, розробників інтернет-сервісів і сайтів було кілька років на модернізацію системи.

Як бачимо, так вчинили не всі.  З іншого боку, на модернізацію такої масштабної системи необхідно чимало ресурсів – фінансових, часових і т.п.  Тому, можливо, китайці і не стали нічого змінювати, крім версії плагіна.

Чому взагалі відмовилися від Flash?

У цій технології дуже багато слабких місць.  Ліквідувати їх всі просто не представлялося можливим, тому Adobe вирішила просто розрубати вузол.  Вразливості були і великі, і дрібні.  У 2014 році, наприклад, фахівці «Лабораторії  Касперського» виявили вразливість, яка давала зловмисникам можливість повного контролю над машиною користувача.  Причому вона була актуальна для всіх платформ, де використовувалася технологія, включаючи Windows, Mac, Linux.

Це була далеко не єдина проблема – вразливості виявляли із завидною постійністю, і не все вдавалося оперативно ліквідувати.  Тому, замість закладання постійно виникаючих прогалин,  ​​від технології просто вирішили відмовитися.